Rozdiel medzi modulárnym domom a tiny house

  1. Domov
  2. Blog
  3. Rozdiel medzi modulárnym domom a tiny house

Na prvý pohľad môže tiny house vyzerať na nerozoznanie od modulárneho domu. Obe riešenia sú praktické, vzbudzujú dojem minimalizmu a podobajú sa aj vizuálne. Medzi nimi je však jeden zásadný rozdiel. Viete aký?

Čo je to tiny house?

Tomu, čo je to tiny house, sme sa už venovali v predošlom blogu. V krátkosti si to však zopakujme.

Ide o mimoriadne praktické a minimalistické riešenie bývania. Tiny house je v podstate malý mobilný domček, ktorý je možné prepravovať na kolesách. Na vhodnom mieste je možné ho zložiť a viesť v ňom plnohodnotný život. Ide o kompaktné bývanie, čo znamená, že všetky súčasti domácnosti (kuchyňa, kúpeľňa, obývačka, spálňa) sú na minimálnej potrebnej ploche. Tiny house je minimalizmus v reálnom každodennom živote. Ide o ekonomické, ekologické a praktické riešenie.

Čo je to modulárny dom?

Modulárne domy sú zhotovené z jednotlivých kusov – modulov. Tie vznikajú vo výrobnej hale a potom sú prepravené na miesto, kde má samotný dom stáť. Tam sú zmontované a pripevnené k základom.  Na prvý pohľad vyzerajú rovnako ako tradičné rodinné domy. Môžu mať akýkoľvek tvar a veľkosť. Je však dôležité, aby ich jednotlivé moduly boli vyrobené tak, aby ich bolo možné previezť z haly ku základom.

Modulárne domy bývajú často zameniteľne označované aj ako montované domy.

Aké sú rozdiely?

Hlavný rozdiel ste zrejme už identifikovali. Ide o kolesá! Respektíve o flexibilitu a mobilitu, ktorou tiny house disponuje a modulárny dom nie.

Tiny house je totiž pripevnený k podvozku. Je teda mimoriadne mobilný, dá sa prevážať a položiť podľa potreby.

Na druhej strane modulárny dom, resp. montovaný dom stojí na pevných základoch. Jeho presun teda nie je možný.

Oboje riešenia môžu fungovať ako nízkoenergetický dom (tiny house v off-grid prevedení dokonca môže byť úplne sebestačný). Oboje sú spravidla lacnejšie, než klasické stavby rodinných domov.

Bude sa vám páčiť