Rozdiel medzi karavanovým mobilným domom a obytným prívesom

  1. Domov
  2. Blog
  3. Rozdiel medzi karavanovým mobilným domom a obytným prívesom

Karavanové mobilné domy, inak nazývané aj „tiny houses on wheels“ si získavajú v priebehu posledných rokov čoraz väčšiu pozornosť a popularitu spoločnosti. 

Stále sa však nájdu ľudia, ktorí si pod týmto pojmom predstavia klasický obytný príves typický pre dovolenkové roadtripy po Slovensku a zahraničí. V článku sa preto pozrieme na základné rozdiely medzi mobilným domom a obytným prívesom, a povieme si, ktorý je pre vás lepšou voľbou v prípade, že hľadáte priestor vhodný na celoročné bývanie.

Čo je karavanový mobilný dom?

Ide o malý domček pripomínajúci klasický menší dom so základným vybavením, ktorý však zároveň disponuje kolesami pre lepšiu mobilitu. Kolesá nie sú navrhnuté na pravidelné cestovanie tak, ako je to pri obytných prívesoch, ale iba na príležitostnú prepravu domu z miesta na miesto.

Na kúpu karavanového mobilného domu nepotrebujete stavebné povolenia. Dom si tak môžete kedykoľvek premiestniť na nové miesto. Karavanový mobilný dom môže byť ťahaný vozidlom, ktoré má určitý výkon motora a dostatočnú ťažnú kapacitu. Ide predovšetkým o vozidlá s nosnosťou od 2,7 do 3,5 tony, čiže o pick-upy, džípy alebo terénne vozidlá 4×4.

Zásadnou črtou mobilného domčeku, ktorou sa líši od karavanu je jeho možnosť poskytovať trvalé miesto na bývanie. Je navrhnutý tak, aby efektívne využíval každú časť obytného priestoru a prinášal komfort ako tradičná domácnosť.  Disponuje dostatočným úložným priestorom pre váš majetok, nájdete tu kuchyňu, kúpeľňu a jednu alebo dve izby. 

Mobilné domčeky sú zároveň energeticky sebestačné a ich prevádzkové náklady sú často aj 2-násobne nižšie ako pri klasických rodinných domoch.

Čo je obytný príves?

Obytné prívesy, iným slovom aj karavany poskytujú väčšiu mobilitu, pretože sú navrhnuté tak, aby boli neustále v pohybe. Sú ideálne pre tých, ktorí chcú cestovať so strechou nad hlavou. Ide o rekreačné vozidlo, ktoré však neposkytuje trvalý, iba dočasný domov. Na stavbu karavanov sa používajú menej nákladné materiály, čo znamená, že ich nákup bude zvyčajne lacnejší ako nákup tiny house.

Ďalšie podstatné rozdiely:

  • Materiál a výroba

Karavanové mobilné domy a obytné prívesy sa vyrábajú z odlišných materiálov. Na stavbu karavanov sa používajú menej nákladné, flexibilné a ľahké materiály ako vinyl, sklolaminát  či laminát. Tieto materiály sú vhodné na pravidelnú cestnú prepravu, pretože sa dobre ohýbajú pri kontakte s vozovkou a jednoducho absorbujú nárazy.

Naopak, malé domy na kolesách sú zvyčajne postavené z ťažkých, štrukturálne zdravých stavebných materiálov, aby mohli slúžiť ako trvalá jednotka na obývanie. Sú pevnejšie, odolnejšie a majú lepšiu izoláciu ako karavan. Vďaka tomu je životnosť malého domu podstatne dlhšia ako životnosť karavanu.

  • Regulácia teploty

Vinyly a lamináty nie sú obzvlášť dobrými izolantmi. V karavanoch môže byť preto omnoho náročnejšie regulovať teplotu, a to najmä v chladnejších klimatických podmienkach či zimných mesiacoch. V obytných prívesoch je zároveň potrebné rátať s nahromadením vlhkosti či únikom vody, pretože tesniace materiály a membrány sa rýchlo opotrebúvajú. To môže viesť k tvorbe plesní a následným vážnym problémom s kvalitou ovzdušia.

Aj v tomto prípade sú tiny houses lepšou alternatívou. Malé domy poskytujú integrované systémy klimatizácie a tepelnej izolácie, vďaka ktorým ich môžete obývať počas celého roka. Výsledkom je väčšia návratnosť energie vynaloženej na vykurovanie a chladenie.

  • Dizajn interiéru

Drobné domčeky na kolesách nie sú stavané na to, aby sa premiestňovali tak často ako karavany. Nie sú navrhnuté tak, aby boli aerodynamické, sú však navrhnuté tak, aby poskytovali pohodlný priestor s možnosťou pohybu v prípade potreby.

Karavanové mobilné domy vám ponúkajú aj možnosť kompletného prispôsobenia zariadenia interiéru. Môžete tu vykonať povrchové úpravy a osadiť spotrebiče, ktoré by ste našli v klasickom rodinnom dome. To znamená, že si v ňom môžete jednoducho vytvoriť plnohodnotný a vkusný priestor na život, zatiaľ čo v karavane by boli vaše možnosti vďaka jeho veľkosti omnoho obmedzenejšie.

  • Kapacita 

V karavane väčšinou nájdeme len jednu multifunkčnú izbu, v ktorej je okrem postele, úložného priestoru a stolíku umiestnená len miniatúrna kuchynská linka. Karavan je vhodný skôr pre pár, ktorý sa rozhodne vydať na roadtripové dobrodružstvá. Nedokáže však poskytnúť plnohodnotný priestor na každodenné obývanie.

Na druhej strane, karavanový mobilný dom dokáže zabezpečiť priestor na spanie a plnohodnotné žitie aj menšej rodinke, ktorá je zvyknutá na minimalizmus. Nedisponuje len jedným zdieľaným priestorom, ale ponúka aj oddelené izby, ktoré prinášajú svojim užívateľom komfort a súkromie.

  • Udržateľnosť 

Väčšina karavanov nie je vyrábaná obzvlášť udržateľne – často sú vyrobené zo sériových kusov materiálov, ktoré môžu spôsobiť uvoľňovanie plynov a toxických látok.

To však nemôžeme povedať o mobilnom karavanovom dome. Tiny house je vyrábaný z udržateľných, netoxických materiálov. Nemá preto žiadny negatívny vplyv na zdravie jeho obyvateľov.

Ktorý typ je pre vás lepší?

Karavanové mobilné domy sú vhodnou cenovou aj minimalistickou alternatívou k tradičnému rodinnému domu či bytu. Ak teda hľadáte priestor, ktorý môžete celoročne naplno obývať, priestor, ktorý na úkor mobility nestráca na svojej kvalite a zároveň vám záleží na znížení svojej uhlíkovej stopy, potom je pre vás najlepším riešením práve táto možnosť.

U nás v Mooble House nájdete kvalitné malé mobilné domy (tiny houses), ktoré ponúkajú ideálny minimalistický koncept šetrný k prírode. Príďte sa o tom presvedčiť na vlastné oči do nášho showroomu na Liptove, kde si môžete prezrieť rôzne modely z našej ponuky, prípadne sa neváhajte obrátiť na našich odborníkov, ktorí vám radi pri výbere poradia.

Bude sa vám páčiť